kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

Your division is considering two investment projects, each of which requires an up-front expenditure of $17 million. You estimate that the investments will prod
Do you like my cut g or no?
How far can you travel in 19 hours at 63 mph
Joe's manager, Claire, is very busy this week at the warehouse. Joe has been placed in charge of finding room for some new deliveries but he has some questions
The fan below has been stretched open as far as it will go to form a semi-circle. Each of the eighteen sectors formed by the fan consists of the same amount of
3. The volume of a cube is 216 cm'. What is the length of one side? O 6 cm 6 cm3 72 cm O 72 cm
Select the adjective phrase to complete the sentence. Martin read a book and watched a movie Martin read a book in the early evening Martin read a book about F
Gimme Shelter Roofers maintains a file of past customers, including a customer number, name, address, date of job, and price of job. It also maintains a file of
A conical lid’s height is 2 centimeters less than the radius, x, of its base. If the lid is made of 25π cubic centimeters of clay, the equation x3 +? x2 +? = 0
quadratics formula 4x^2+3x-1=0