alcocersarai27 alcocersarai27
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

frank bought 10 pounds of dog food for $17.50 . At this rate, how much would he pay for 15 pounds?

Respuesta :

libaklein108 libaklein108
  • 21-11-2017
17.50/ 10= 1.75
1.75*15= 875+1750=2625=26.25

answer: $1.75/lb
              $17.50/10lb
              $26.25/15lb
Answer Link
behdeen2ozqekq behdeen2ozqekq
  • 21-11-2017
(17.50/2)*3 because 5 pounds of dog food would be 17.5/2 and if you times by 3 you get 15 and $26.25
Answer Link

Otras preguntas

How does a company make a product innovative? A. Develop different features B. Create the same product as a competitor with a different name C. A good price
What is the determinant of the image shown? –74 –51 51 69
pls give me answer fast and thank you
PLS HELP Quick!!!!!!!!! ​
Escoge la mejor respuesta. Select the best answer. BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!! ASAP! When answering questions in another language, what should you do? Write your a
2. What do you think may have happened to the "bad" chocolate bar? Do you think it was made poorly? Or do you think something happened to the chocolate on the w
1. Is (2, 4) a solution to the equation y = x - 2? 1 . yes 2 . no ?​
30 POINTS PLEASE HELP A flood hit an area, destroying much of the surrounding ecosystem. One animal species survived the flood, but all of its competitors were
Write a rule that describes how to find the number of legs for any number of insects.
5+q+p;use p=6 and q=-2