navarroclaudia1 navarroclaudia1
  • 24-11-2017
  • Mathematics
contestada

The question is “Mike purchased 3 DVDs and 14 video games for $203. Nick went to the same store and bought 11 DVDs and 11 video games for $220. How much is each video game and each DVD?”

Respuesta :

poojarayanki poojarayanki
  • 24-11-2017
DVD costs $13.
The video game costs $13.

Answer Link

Otras preguntas

Why are forms of political communication harmful and useful?
please someone help me and explain this question to me (the last question starting with a straw)
what does La Navidad es el 25 de noviembre mean in spanish
What is the definition of chemical reaction??? I need help
Which is a possible way to rewrite the equation y=3x 3b solve for b?
where earth's plates move, they may slide alongside one another, pull apart, or A. Collies B. Divide
where can light travel but not sound
What is -7=3x-1 what is x and please go through the steps of solving
Which expression does NOT equal 4/5? 4 x 1/5 2 + 2/5 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5 2 x 2/5
How to simplify 8/36