Seudónimo Seudónimo
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Julia bought 3.5 pounds of mixed nuts that cost $7.49 per pound. How much did 3.5 pounds of nuts cost?

Respuesta :

fettywaplover88
fettywaplover88 fettywaplover88
  • 22-12-2017
7.49*3.5=26.22

hope that helps
Answer Link
cedarwood79
cedarwood79 cedarwood79
  • 22-12-2017
Okay. For this question, all you have to do is multiply the amount mixed nuts bought by the cost per pound. It costs $7.49 per pound and Julia bought 3.5 pounds. 7.49 * 3.5 is 26.215 or 26.22 when rounded to the nearest hundredth. There. 3.5 pounds of nuts cost $26.22.
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of the polynomial p(x) = 3x– 4x + √11, at x = 2
Please answer thank you :D
A meter is the basic unit for measuring what? A. Volume B. Weight and mass C. Length and distance D. Time
help please 1. Covalent Bonds are formed when atoms A. Give Electrons B. Share Electrons C. Take Electrons
how many centimeters across a handprint.
Identify the labeled structures
Select the correct text in the passage. Which two words are domain-specific words? In the 1860s, a fossil of an avlan or flying dinosaur known as Archaeopteryx
Define cation and anion. In which case are electrons gained? Lost?
Find the slope of the line that would pass through the ordered pairs below. (-4,-52) and (-1, -22)
Yo i need help with this one and quick