sierranicolereul254 sierranicolereul254
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

Two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price ,one burger and two hotdogs cost $3.70. How much does a hotdog cost?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 22-01-2018
Hello!

Let's use 'x' to represent the cost of the burger, and 'y' to represent the cost of the hotdog.

2x + y = 482

× + 2y = 370

2x + 47 = 740

-3y = -258

y = 86 cents

2x + 86 = 482

2x = 396

x = 198

A burger costs $1.98 and a hot dog costs $.86

I hope this didn't confuse you, I'm not very good at explaining!
Answer Link

Otras preguntas

solve pls brainliest
Ser Wa Carla and Vicki left the house at the same time and began traveling down the same road in the same direction. Carla drove at a speed of 60 mph and Vicki
A colony of 50,000 bacteria doubles in size every 130 minutes. What will the population be 260 minutes from now?​
7. REREAD Reread lines 108-120. What does Hurston's statement about bags" say about human character? Text: Harlem renaissance
PLS HELP ME ASAP FOR NO.3 A and B PLSSS !!!
1st blank choices are rectangle , trapezoid , square , rhombus 2nd blank is both pair of sides are parallel , it is equiangular , exactly one pair of sides is
Which group of protists would be most likely to have cilia as adults and why? The sporozoan protists would, since they have to spread their spores around. The h
separating mixtures: filtration​
A sand wedge normally costs $65. 0. It is on sale for 20% off the regular price. What is the discount of the sand wedge?.
A car uses a gallon of gas every 45 miles driven. What is the independent variable