ara20 ara20
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 23-01-2018
Unit rate the the price for one thing, so we'll have to find the price for one ounce.

[tex] \frac{money(y)}{ounce(x)} [/tex]
Just follow it:
[tex] \frac{2.50}{5} = .5[/tex]
It cost $.50 for one ounce.

Tell me if this helps!!
Answer Link
nightwave4664 nightwave4664
  • 14-09-2018

the correct answer is 50 cents per ounce because $2.50/$0.50=$0.50 your welcome

Answer Link

Otras preguntas

how do you simplify
what types of homes did the colonial people live in, in Maryland
Time zones are measured in relation to their distance from __________.a.the north poleb.the atlantic oceanc.coordinated universal timed.the equator
concept map for chemical energy
Can someone help me
What was the most important issue contributing to the great schism
One kilogram = 2.2 pounds. Using ratio-proportion,convert 135 pounds to kg
This is correct right?
How do I expand the expression shown?
what are 2 spanish activities people do in the summertime