ara20
ara20
23-01-2018
Mathematics
contestada
What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
Respuesta :
perixwinkle
perixwinkle
23-01-2018
Unit rate the the price for one thing, so we'll have to find the price for one ounce.
[tex] \frac{money(y)}{ounce(x)} [/tex]
Just follow it:
[tex] \frac{2.50}{5} = .5[/tex]
It cost $.50 for one ounce.
Tell me if this helps!!
Answer Link
nightwave4664
nightwave4664
14-09-2018
the correct answer is 50 cents per ounce because $2.50/$0.50=$0.50 your welcome
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 99+ )
Otras preguntas
how do you simplify
what types of homes did the colonial people live in, in Maryland
Time zones are measured in relation to their distance from __________.a.the north poleb.the atlantic oceanc.coordinated universal timed.the equator
concept map for chemical energy
Can someone help me
What was the most important issue contributing to the great schism
One kilogram = 2.2 pounds. Using ratio-proportion,convert 135 pounds to kg
This is correct right?
How do I expand the expression shown?
what are 2 spanish activities people do in the summertime