Since unit price is the cost of one thing, you will have to find the price for a gallon. [tex] \frac{price}{gallons} \: \frac{3.65}{.5} [/tex] You will have to double the price since there is only a half of a gallon. 3.65×2=7.30 It will cost $7.30 for one gallon of Orange juice.