iwanyamza iwanyamza
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

tony bought 12 identical

tony bought 12 identical class=

Respuesta :

fmkother fmkother
  • 23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.

2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2

so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link

Otras preguntas

Find the perimeter of △ABC with vertices A(−5, −5), B(3, −5), and C(−5, 1).
What Is 22/55 in lowest terms
With open-choice mate selection, the ensuing marriages are totally subservient to:
How do you find the base of a triangle given the area and height?
Which one of the following statements does not accurately describe vibrations? A. Resonance occurs as a result of sympathetic vibrations. B. Forced
James who weathy english man who etablished the coloney of georgia
What fraction of 2 pounds is 50 pence
these are just a few of the 20 monomers that for proteins. they are called _______
Who was the general manager of the ritz carlton in phoenix when they won the baldrige national quality​ reward?
How do you find the area of this trapezoid