mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

Suppose that you find in a reference book that the volume of all the oceans is 1.4×109km3. To find the mass, you can use the density of water, also found in thi
Which European country sent the most settlers to Brazil?
The price of a tent was decreased by 15% and sold for $76.49. What was the original price of the tent in dollars?
I need to explain how objects can have the same volume but different mass. Help??
Ocean tides are the result of -the rotation of earth -the suns gravitational pull on earth -changes in earths orbital position around the sun -differences in bo
Find the area of a circle with a diameter of 6m?
in an atom where are the electrons with less energy most likely located?
In what way did Abraham Lincoln's election further divide the country prior to the civil war?
Which phrase best describes the Norman Conquest?* A. a series of wars in which Muslim and Norman groups fought over the lands around Jerusalem* B. the campaign
how does the magnetic force exerted by a magnet change as the distance between two magnets increases