jayjaydeking00 jayjaydeking00
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is the rate $3.94 for 1 pound considered a unit price Yes or No?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Hi Jayjaydeking00, 
I know this so I will be trying to help you 
Your answer would be Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.


Hope This Helps
-Jacie-
Answer Link

Otras preguntas

A tall four sided pillar that is pointed on top
How does Washington Irving’s use of the third-person omniscient narrator in "The Devil and Tom Walker" affect the meaning and development of the story? Incorpor
Solve the system of equations below by graphing them with a pencil and paper. Choose the correct ordered pair (b, u). u = -b + 21 u = -2b + 30 ...?
Cirrhosis of the liver is a potentially life-threatening condition caused by chronic alcohol abuse. Please select the best answer from the choices provided.
How many kilograms are in 500 grams? ...?
4m-4=4m solve this equation. prefer an explanation. ...?
What does Hank bishop yell at Brian for
Translate papa siempre tiene la razon
How many packs of DVD's can you buy with two hundred ten dollars if one pack costs fifteen dollars?
Your school has a $1200 grant to buy books and magazine subscriptions for the school library. The avarage cost of magazine subscription is $30. Your school deci