coll123 coll123
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of grapes cost 3.25 and2 pounds cost 6.50 what do 3,4,5,6,7,8,9 pounds cost?

Respuesta :

priyamerrill priyamerrill
  • 24-01-2018
3, would be 9.75
4, would be 13
5, would be 16.25
6, would be 19.50
7, would be 22.75
8, would be 26
9, would be 29.25
OR 3.25x = y (y being 3-9)
Answer Link

Otras preguntas

how to find the properties of 6x89?
The ratio of red tulips to all tulips in Briana's garden is 1 to 3. Is it reasonable to think that the total number of tulips in the garden is 40?explain.
What does multiplicative pattern mean?
5m - 2(m 2) = -(2m + 15)
What percentage is £95 of £250?
A 50kg box is pulled on by a rope. The rope applies a horizontal force of 180 N to the box. What is the normal force exerted on the box by the floor?
Improper fraction as decimal
A box contains red and blue chips. There are 2 more blue chips than red chips. If the number of red chips is tripled and the number of blue chips is double, the
The Afrikaners who settled in southern Africa traced their origin back to which European region? (A) England (B) Germany (C) Netherlands (D) France (E) Spain
A student notices that an inflated balloon gets larger when it is warmed by a lamp. Which best describes the mass of the balloon with this change?