emismom05 emismom05
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

cereal a cost $4.20 14 Oz and cereal b cost $3.90 for a 12 oz box. which cereal is better to buy? Explain how you determined your answer. round your answer to the second decimal places

PLEASE HELP ME
THANKS

Respuesta :

WhosMe72
WhosMe72 WhosMe72
  • 25-01-2018
4.20/14 is .29 cents per oz
3.90/12 is .32 cents per ozĀ 
cereal a is better cause its cheaper per oz

Answer Link

Otras preguntas

Explain the perception that easterners had of the West.
Exchange lists are beneficial to creating a diet for diabetics because they A. help diabetics produce insulin. B. create portion controls. C. give diabetics fr
how many moles are there in 77.1 g of cl2?
Is the Easter bunny real?
America first government was weak True or false
How did the labor union movement change in the 1950s? What problems surfaced?
How do the bonds within AND between a water molecule affect the properties of water?
What is the greatest prime factor of 78?
Among the most populous of South Asian cities, Karachi is located in _______ and Dhaka is located in _______. A. Pakistan; Bangladesh B. India; Pakistan C.
Does anyone know the answer to this ? I need help , missing angles .