Legs Legs
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs. Beasley bought a number of juice boxes at a cost of $.30 each and a bag of chips that cost $1.19. The total cost of her purchase was $2.99. Write an equation and solve to find out how many juice boxes Mrs. Beasley bought.

Respuesta :

musicchannel268 musicchannel268
  • 25-01-2018
2.99=1.19+.30x: 2.99-1.19=1.8:1.8=.30x.  1.8/.30=6=x
she bought 6 bags
Answer Link

Otras preguntas

which should not be part of scientific inquiry?1. bias2.analysis3.hypothesis4.testing
Consider the circle of radius 5 centered at (0,0). Find an equation of the line tangent to the circle at point (3,4). The book gives me the answer: y=-3/4(x-3)
what two forms can you write for 0.632
simplify 64a^2b^3-16b^2a^3
A spherical water tank holds 15000ft^3. What is the diameter of the tank? Use V=pie/6*d^3
find the square root by factor 21904
I know how to do equivalent fractions but idk how to do this one
You travel 60 kilometers in 1.5 hours. What is your average speed?
Use expressions for odd integers to confirm the conjecture that the product for two odd integers is an odd integer.
What is -0.4 as a fraction or mixed number in simplest form ?