mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Arguing that globalization is ultimately driven by joint gains from mutually beneficial trade is an argument from which perspective
which of following information is a security rist when posted publicly on your social networking profile
We're happy to say that the bad weather has not affected our hours, and your equipment will be ready on schedule.
Directions: Choose the correct revision of the sentence below. My mother was a big fan of the TV series Star Trek The Next Generation Select one: Oa. My mother
Explain how a speaker should express his/her opinion with respect for others and sensitivity to socio-cultural differences. Use an example to explain your answ
Identify FOUR specific actions you should take when an incident is suspected to involve criminal or terrorist activity
O 40 O 13 O 80 05 R T 8x 12x + 20
Standards of Conduct are the same for every Medicare Parts C and D sponsor. a. True b. False
What is the value of x? Show your work. (Please hurry and see image for details.)
A spinner has two equal sections, one green and one orange. The spinner is spun three times, resulting in the sample space S