alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please answer this
solve for r F= k (m1m2/r^2)
The time t required to drive a certain distance varies inversely with the speed r. If it takes 2 hours to drive the distance at 40 miles per hour, how long will
a) six pens and five pencils cost $2.50 while three pens and two pencils cost $1.15 . what will be the cost of a pen and 4 pencils . please help me
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
what is a 1/4 of ?/100
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
Omg i'm confuse 7(x+4) =9(x -2)
4x-5y=20 find the slope
Write y=2x^2+8x+5 in vertex form. Please