dorliciasmith
dorliciasmith dorliciasmith
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Soto0405
Soto0405 Soto0405
  • 25-01-2018
if u divide 11 by 6 u get 1.833333333333333 so i guess $1.83?
~hope i help~
(if i didn't pls let me know)

Answer Link
conroycrystal15 conroycrystal15
  • 25-01-2018
11lbs ÷ 6$ = 1.83 lbs per $
Answer Link

Otras preguntas

there is only one correct way to conduct a scientific investigation
the drug enforcement agency (DEA) is an example of ___?
To the nearest ten thousand,the population of 620,000.
Which statement defines the term markup? the extra amount added to the selling price to arrive at the cost price the extra amount added to the cost price to arr
How to label place value of 5 hundreds times 10 equals
Why was General Thomas J. Jackson anointed with hero status after the Battle of Bull Run?
how would I figure out 22÷11×9-3 to the power of 2
What areWilliam penn's accomplishments
Choose the factored form of the given equation. 6x2 - 14x + 8 = 0 2(3x - 2)(x - 2) = 0 2(6x - 4)(x - 1) = 0 2(x - 1)(3x - 4) = 0
Which inequality represents the solution to the inequality below? 26<6a F.a<20 G.a>20 H.a<4and 1/3 I.a>4 and 1/3