awesomesauce087
awesomesauce087 awesomesauce087
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of grapes for &7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
Rounded, it would cost $4.50 :)
Answer Link

Otras preguntas

Describe how neurons are connected to the brains?​
The a rectangular fence has a length 3 feet greater than its width, w. Kayla wants to increase both dimensions of the fence by 6 feet. The expression that repre
The finding that people who sleep after learning a list of nonsense syllables forget less than people who stay awake provides evidence that forgetting may invol
Is it Good idea to allow the army to choose a ruler? Why or why not?
tes te... ickly on... > ✓ D ✓ D 1/2 Question 11 (5 points) Saving... In Sarah's online English class, she's required to work with her assigned partner via th
Which two statements are correct in a comparison of ipv4 and ipv6 packet headers?
How do you subtract a fraction?
i got the right answer which is 13 but the correct answer but it’s supposed to be a negative. Why is it a negative and how can i do this problem differently?
If a researcher chooses a topic of study that has not been widely researched before, he or she is beginning what kind of research?
Money accumulated in excess of the funds required to secure life's necessities and available for investment is called?