mharrison688 mharrison688
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

one brand of cheddar cheese sells for $0.29 per ounce Tanya bought a block of cheese for $2.61 which equation would be used to determine the weight w of cheese in ounces

Respuesta :

mjay10
mjay10 mjay10
  • 26-01-2018
hopefully this will help
Ver imagen mjay10
Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 15-05-2020

0.29w = 2.61

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Crude oil is a toxic chemical that is ____ A. Organic B. A pathogen C. A heavy metal D. Inorganic
Factor Completely: 4x^2 + 16x +24
Another question plz!!!
Which explains Locke’s use of the Greek term koinai ennoiai? - He uses it to refer to ideas that are shared by all people. - He uses it to refer to his predeces
Frank does 2400J of work in climbing a set of stairs. If he does the work in 6 seconds, what is his power output?
The Prologue in The Tragedy of Romeo and Juliet lets us know in advance that which of the following will happen in the play
N a forest ecosystem, a robin and a squirrel live in the same tree. the two organisms _____.
Which term describes what the nucleus represents in a cell
What is a reason for choosing hybridization over genetic modification?
Quanto é 1 dividido por 20?