lucreciasturgep4ld66 lucreciasturgep4ld66
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

one pack 30 pencils is 7.97 and the other pack of 12 pencils is 4.77 which is the better buy? and why?

Respuesta :

meowrrr
meowrrr meowrrr
  • 23-02-2018
The price of a pencil in a pack of 30 pencils
7.79/30
The price of one pencil in that pack is about 0.266

The price of a pencil in a pack of 12 pencils
4.77/12
The price of one pencil in that pack : 0.3975

0.266>0.3975
One pack of 30 pencils is cheaper
Answer Link

Otras preguntas

The bond between the oxygen atom and a hydrogen atom in a water molecule is a(n) __________ bond.
twelve times the sum of a number and 2 is equal to 36. what is the number
In what form does the human body store excess sugar? In what form do plants store excess sugar? I AM SO CONFUSED...HELP?
In "The Pit and the Pendulum," the narrator explains, "I put forward my arm, and shuddered to find that I had fallen at the very brink of a circular pit....” Ho
What took place during the 'reaping and threshing' events of summer? Donner Party question.
Use the terms base and height to describe how to calculate the area of a parallelogram
How do you calculate velocity using meters and seconds
How do you find the base of a triangle given the area and height?
Which one of the following statements does not accurately describe vibrations? A. Resonance occurs as a result of sympathetic vibrations. B. Forced
If cost was not an issue, you would need to do a/an __________ to determine the most accurate information on body composition