mauigold3557 mauigold3557
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

The students spent $15.20 altogether. Each student spent $1.90. How many students were in this group?

Respuesta :

ApplePi707
ApplePi707 ApplePi707
  • 22-03-2018
One student spent $1.90

If you divide 15.20 by 1.90, you will get the number of students,

15.20 / 1.90 = 8

Therefore, there were 8 students in the group

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of r in the equation? -1.5(4-r)= -12 –6 –4 4 6
n the West navy. on army. By capturing Vicksburg and New Orleans, what did the Union accomplish? It won the war against the Confederacy It divided the Confedera
1. Identify the three greatest risks of being a victim of crime you face in your daily life.
Translate into German: - On holidays I bathe in the sea and sunbathe. - Where are you going in July? - You don't pay here. - It is expensive there.
Hi!Got a question! A Gym barbell cost James 430 dollars . If the marked price was 520 dollars. What was the discount given?Please explain and thank you!!!​
Tommy charges $20 to mow a lawn. He will also trim bushes for an additional cost of $2 per bush. His goal is to earn at least $30 a day. If he mows only one law
What is the healthiest severing of meat
Earth is the third planet from the sun and is the only planet that has __________on it, as far as we know
someone please help ASAP will give brainliest
1. We feel warm when we put our hand above the candle but can't feel warm in the sides. Why? ​