rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

List at least 3 short term and 3 long term negative effects of using drugs
anyone know this? pleaseee
define a Precedent in judicial Branch
Please help this is a Big test for my Quater 4 grade!! Who is your favorite Sonic character? A) Knuckles the Echidna B) Sonic himself! C) Miles Tails Prower
What is the median? 1, 3, 4, 7, 11, 12, 15
How does the average monthly temperature change throughout the seasons?
Select the correct answer. How were British troops evacuated from Dunkirk, France? A. British fishing boats B. Warships C. Fighter planes D. Submarines E. Tanks
Drag each label to the correct location. Determine whether each example represents continental drift or seafloor spreading. oceanic ridges concept of Pangaea oc
find the number of bounded and unbounded regions that 4 lines in general position divide a plane into. then find the number of regions for 5 through 10 lines. o
Can you please help me solve this using multiplication 1/2x+4=3