aksigmon aksigmon
  • 23-03-2018
  • Mathematics
contestada

Brandon is buying 8 pounds of green apples and 5 pounds of red apples to make apple pies. Both types of apple costs $1.49 per pound. How much will he spend on apples?

Respuesta :

randometherealp60oiy randometherealp60oiy
  • 23-03-2018
You would add all the pounds of the red and green apples then multiply it by 1.49 so the answer is $19.37
Answer Link

Otras preguntas

Five stakeholders in the tourism industry which could be the tour operating company.​
what does x= please explain!
brainiest to whoever right
5(3t) - 7(2) How do you solve this
For a 5-paragraph persuasive essay, in what paragraph should you find the 'call to action statement? paragraph 1 - the introduction paragraph 2 - the first body
Which equation is represented by the phrase "two times a number, decreased by six equals twelve"? 2x + 6 = 12 O X 6 = 12 O x + 6 = 12 2x6 =12
y=x (w-5)/3 Make w the subject of the formula
HELP ASAP!!!! I’m very confused I will mark Brainlist.
Two numbers, a and b, are each greater than zero, and the square root of a is equal to the cube root of b. For what value of x is a^(2x-1) equal to b ?
Which type of investigation does not contain a hypothesis