takaylgayle137 takaylgayle137
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 at 3 and 1/2 pounds of apples for $1.75 which fruit cost more per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018

[tex]1 \dfrac{3}{5} lbs = \dfrac{8}{5} lbs[/tex]
[tex]3 \dfrac{1}{2} lbs = \dfrac{7}{2} lbs[/tex]

Peaches =
[tex]0.6 \div \frac{8}{5} \\ = 0.6 \times \frac{5}{8} \\ = 0.375[/tex]

Apples =
[tex]1.75 \div \frac{7}{2} \\ = 1.75 \times \frac{2}{7} \\ = 0.5[/tex]

Answer: Apples cost more per pound.

Hope this helps. - M
Answer Link

Otras preguntas

19 over 25 whats the percent
Last year your town invested a total of $25,000 into two Separate funds. The return on one fund was 4% and the return on Te other fund was 6%. If the town earne
Solve the system using elimination.7x + 5y = 15–6x – 4y = –14 A.(–6, 7)B.(5, -4)C.(7, –7)D.(–4, 5)
what is the number 1,340,000 from standard form to scientific notation
The 24 students in Mr. Brown's homeroom sold 72 magazine subscriptions. The 24 students in Mrs. Garcia's homeroom sold 98 magazine subscriptions. Whose homeroom
8×{[(7+4)×2]-[(11-7)×4]}
What are the products when ammonia (NH3) decomposes according to this equation? NH3
You drop a rock off of a cliff at exactly the edge after 25 seconds exactly you hear a splash your physics friend tells you the sound took .4 seconds to reach h
how do I solve this algebra problem: 2(4a-12)+3a=6a+1
How do I find the answer to 4+3j=43