katiebugg621p7o0u0 katiebugg621p7o0u0
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

A jeweler bought 1/3 ounce of silver at a cost of $24.72 per ounce she also bought two gemstones that cost $8.92 each

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2018
1 ounce of silver = $24.72

1/3 ounce of silver = $24.72 x 1/3 = $8.24



1 gemstone = $8.92

2 gemstones = $8.92 x 2 = $17.84



Total = $8.24 + $17.84 = $26.08


Answer: Total cost =  $26.08
Answer Link

Otras preguntas

what is the length...plz help
. Identify the following sentence as declarative, interrogative, imperative, or exclamatory. What are you going to wear? exclamatory interrogative declarative
How is Ariel portrayed in the Balinese production of The Tempest?
PLEASE help me with this question and I WILL love you forever But yeah please help me with the question.And EXPLAIN in words how you got it! You will be helpin
Which of the following quotes speak to the freedoms America identifies itself with? Select all that apply. "And by virtue of the power, and for the purpose afo
The article mentions that smoking, obesity, and physical inactivity are some of the risk factors for developing heart disease. Among these factors, choose one a
Which groups of people were most closely associated with the spread of the black death?
Which country holds the world's largest oil reserves? Select the best answer from the choices provided. Iran Iraq Saudi Arabia Kuwait
What role does the president play in amending the constitution?
Which element is oxidized in the reaction below? fe(co)5 (l) + 2hi (g) fe(co)4i2 (s) + co (g) + h2 (g)?