beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

DNA mutations can lead to genetic disorders, diseases, or even the death of an organism. Which of the following factors is most likely to cause a mutation in DN
Please help me figure out this question Number 20 (click on the paperclip to see the question
Help pls What is the rref of the identity matrix? Thanks!
What is the meaning and the significance of the phrase double translation
Select all that apply. Which of the following are true about a block of ice at -10°C as you continue to apply heat. Its temperature will rise continuously until
If the contribution margin ratio for harrison company is 38%, sales were $425,000, and fixed costs were $100,000, what was the operating income?
When you chew your food to break down the larger pieces into smaller particles, how are you helping to increase the rate of the chemical reactions in your body
Bruno brought 96 pounds of sugar for his bakery. Everyday he used the same amount of sugar to make bakery items. After 10 days, Bruno was left with 15.2 pounds
A widow of 6 months is brought to a psychiatric hospital. during the assessment interview the client avoids eye contact, responds in a low voice, and is tearful
help please me ! 10 pts and