Official22 Official22
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

Susan bought 2 3/4 pounds of potato salad at $5.60 a pound. How much did she spend?

Respuesta :

Lynne2133
Lynne2133 Lynne2133
  • 25-11-2019

Answer:

$15.40

Step-by-step explanation:

first, let's find the 3/4. to find this, just multiply the decimal form, .75 by the price per pound because then we get the amount for 3/4 pound. that number is $4.20. next, we need to find the 2 pounds by multiplying the price per pound by the 2 pounds, which gets us $11.20. add those together and you get $15.40.

Answer Link

Otras preguntas

1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
How many organs are in the human body?
Which best describes the Union victory that was responsible for dividing the Confederacy? The Confederate Army invaded the North in Gettysburg, Pennsylvania. Ge
how was France drawn into world war 1
Why do cells need a selectively permeable barrier?
Compare and contrast epicenter and shadow zone
What are some advantages and disadvantages of (your) school/school rules? In german, and say what it means too. please.
Hello, help me please... Thank you very much, good luck!
Why did Hitler launch Operation Barbarossa? to invade France following his annexation of the Sudetenland in 1939 to gain control of the rich resources that were
Why are young Eastern European democracies at an increased risk for turmoil during a global recession? Anger against increased democracy Failure of the free mar