annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

A nurse is caring for a pregnant client during labor. which methods should the nurse use to provide comfort to the pregnant client? select all that apply.
What does putting together of dissimilar elements refer to
A force of 150 N accelerates a 25 kg wooden chair across a wood floor at 4.3 m/s2 . How big is the frictional force on the block? What is the coefficient of fri
You purchased a shirt on sale for $17.55. The discount on the shirt was $5.85. What was the original price of the shirt?
Vygotsky's theory stresses the ____________ of cognitive development.
30 points if you answer this question and please show work ! The domain for f(x) and g(x) is the set of all real numbers. Let f(x) = x2 +x-20 and g(x) = x +5 F
Performance appraisal always involves the three-step performance appraisal process: (1) _______ _______ ________, (2) assessing the employee's actual performanc
What is the solution to 7x−40=-5 ?
For the proportional relationship y=25x, what is the ratio of vertical change to horizontal change? Will the graph of the line increase or decrease? A. 25 T
When the economy goes into a recession, real gdp ________, and unemployment ________. rises, rises rises, falls falls, rises falls, falls?