alyssa104602 alyssa104602
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of walnuts that cost $6.50 per pound must be mixed with 7 pounds of cashews that cost $11 per pound to make a mixture of nuts that costs $8.60 per pound?
I need help with this question.

Respuesta :

KevinfromOneSubtarct
KevinfromOneSubtarct KevinfromOneSubtarct
  • 21-11-2020

Answer:You will need to buy 1/2 a pound of cashews and 1/2 a pound of peanuts

Answer Link

Otras preguntas

A ratio of 3:1 in the phenotype of an organism occurs when (A) the alleles are incompletely dominant. (B) only recessive traits are involved. (C) only dominant
What is x2 -6x-23=0 using square roots
what word best describe chlorophyll
If the midpoint between (18, y) and (20, -15) is (19, -5), find the value of y.
where does england get its natural resources
Rewrite the following sentences to correct the dangling phrase? please I need help!!!!!!1) Sitting at the kitchen table,dinner was served. 2) Creating a load no
Why are Europe's clean energy sources important to the region?
the area of a sector of the circle with an arc measure of 45 degree and with a radius of 4 is?
who was not free in medieval England
Seb made a jump of two and a half meters Kirsty's jump was 10 centimeters longer how long was Kirsty's jump