doodoobrainforr
doodoobrainforr doodoobrainforr
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help asap!!!!!!!!!

Please help asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

The unit price per apple is $0.50

Step-by-step explanation:

If there is a total of 12 apples priced at $6, you can do 6 / 12 to find how much each apple costs individually.

6 / 12 = 0.5

Therefore, each apple costs 50 cents, or $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

30,944 rounded to the nearest ten thousand.  use the number line to show your work.
What is 1042 divided by 45?
Find 3x2 - y3 - y3 - z if x = 3, y = -2, and z = -5.
Find all solutions of given equation 2cosx-1=0
how do you simplify, if possible, 3pq x 5qp?
24 divided by -5 = -4.8. How do you get the .8? I know 5 goes into 20 4 times so the answer is -4.8, but I don't know the step of how to get the .8 without usin
The Marshall Plan attempted to prevent the spread of communism in Western Europe by
Mary has $10 in savings. She owes her parents $50. She does some chores and her parents pay her $12. She also gets $25 for her birthday from her grandmother. Do
mr.davis divided his money in the ratio 4:6 between james and brett. james got the smaller amount of $540. how much more did brett receive? how much in total wa
Where do rock slides happen often