berettatmf berettatmf
  • 24-03-2021
  • English
contestada

A 2-yard roll of waxed paper costs $3.42. What is the price per foot?

Respuesta :

crab0001
crab0001 crab0001
  • 24-03-2021

Answer:

$0.57

Explanation:

this is because 2 yards is equal to 6 feet (1 yard is 3ft).

Then you divide price/food so 3.42/6  which is equal to 0.57

Answer Link

Otras preguntas

Find f^-1[x] of f(x) = 2x + 7
Où le magicien emmène-ta-il Aladin
Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign. What is the cost of 1 goldfish?
When Kevin say that Bob is an alien, what does he mean​
What subatomic particle is responsible for the observed properties of an atom? protons electrons neutrons
LOOK AT PICURE! I WILL MARK BRAINIEST WHOEVER IS CORRECT!!!!!
why is one thousand and one nights important??
What is the median score 75,70,85,77
Explain racial profiling and how it has affected rates of arrest and incarceration.
Solve linear absolute value equation. 2 – 81 + 6 = 15