fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

why do some earthquakes cause more damage than others?
If $580 is invested in an account which earns 9% interest compounded annually, what will be the balance of the account at the end of 9 years?
Gateway drugs are normally not addictive true or false
Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach
You buy a new yoga ball. The ball has a diameter of 26 inches. What is the volume of the ball? Use 3.14 for pi. Round your answer to the nearest hundredth.
Given: AB is a tangent of X. AB = 70 and XD = 12. What is the measure of DB?
The frank-starling mechanism is a compensatory response to heart failure that can support cardiac output but also worsen heart failure. which statements regardi
What was a proprietary colony? A. a colony controlled directly by the English Crown B. a colony that paid taxes to the Church of England C. a colony to which a
Tell whether the angles are adjacent or vertical. Then find the value of x.
What affect does aging have on the urinary system?