nijahbuckley95
nijahbuckley95 nijahbuckley95
  • 22-03-2017
  • Mathematics
contestada

Tasty Donut Shack charges $4.00 for 6 donuts. At this rate, what is the charge for 4 dozen donuts?

Respuesta :

SoccerGirl920
SoccerGirl920 SoccerGirl920
  • 22-03-2017
$4.00 for 6 donuts would mean $1.50 per donut. There are 48 donuts in 4 dozen. $1.50 times 48 is $72. The correct answer is $72.
Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Which element has two valence electrons? lithium (Li) argon (Ar) calcium (Ca) fluorine (F)
how could you change exercise five so that your rule uses the inverse operation
a linear system with no solution consists of the equation y=4x-3 and a second equation of the form y=mx+b. what can you say about the value of m and b ? explain
Which property would you use to simplify the following expression? 5(y+7)
I don't understand this please???
which transverse wave has the shortest wavelength
compare and contrast: why did some english leaders want to build colonies in north america?
I don't understand this please???
What is the value of 2.3+x when x=7
Who were the first Europeans to come to the U.S.?